Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/dtz/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Funkcija _load_textdomain_just_in_time je neispravno pozvan. Učitavanje prijevoda za domenu twentyseventeen pokrenuto je prerano. To je obično pokazatelj da se neki kod u dodatku ili temi prerano pokreće. Prijevodi bi se trebali učitati nakon akcije init ili kasnije. Pročitajte Debugging in WordPress za više informacija. (Ova poruka je dodana u inačici 6.7.0.) in /var/www/dtz/wp-includes/functions.php on line 6114
Tijela DTZ – Društvo za Tehniku Zavarivanja

Tijela DTZ


prof. dr. sc Ivan Samardžić

dipl. ing. Božo Despotović, IWI/IWE

dipl. ing. Josip Pavić, IWE

dr. sc. Dejan Marić

Kontakt

DTZ SB kontakti:

Despotović Božo dipl. ing. str.: e-mail

prof. dr.sc. Ivan Samardžić: e-mail

dr. sc. Dejan Marić: e-mail

prof. dr. sc. Ivan Samardžić

prof. dr. sc Ivan Samardžić

IVAN SAMARDŽIĆ rođen je 6. rujna 1963. god. u Gornjoj Ljupljanici, u Republici Bosni i Hercegovini, a od 1970. god. živi u Slavonskom Brodu kao državljanin Republike Hrvatske.
Osnovnu školu i srednju školu završio je u Slavonskom Brodu.
Studij strojarstva VII/1 stupnja pohađao je od 1983. do 1987. god.. Diplomirao je 1987. na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Završio je 1988. god. tromjesečnu specijalističku izobrazbu za inženjera specijalistu za zavarivanje na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, a 1998. godine specijalističku izobrazbu za Europskog inženjera zavarivanja (European Welding Engineer) prema zahtjevima Europske zavarivačke federacije. Od 1994. godine sudjeluje na spomenutom programu obrazovanja na temama vezanim uz zavarljivost i kontrolu parametara zavarivanja.
Postdiplomski studij VII/2 stupnja pohađao je od 1988. do 1990. god.. Magistrirao je 1991. god. na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu u znanstvenom području strojarstvo.
Tema magistarskog rada bila je: “Analiza nastanka pukotina na posudama pod tlakom izrađenim iz sitnozrnatih čelika povišene čvrstoće”.
Doktorirao je 1996. god. na Tehničkom fakultetu u Rijeci u znanstvenom području strojarstvo. Tema doktorske radnje bila je “Doprinos pouzdanosti zavarenih spojeva”.
Od 1987. do 1990. bio je zaposlen u Tvornici vozila i opreme – “Đuro Đaković”, Slavonski Brod, kao tehnolog zavarivanja i kontrole kvalitete.
1988. godine izabran je za vanjskog suradnika u nastavi za područje Strojarske tehnologije i obradni sistemi na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu, a od 1990. god. prelazi u stalni radni odnos na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu, na Katedru za tehnologije. Predstojnik je Katedre za tehnologije od 2001. godine, a od 2004. godine je u znanstveno-nastavnom statusu red. profesora.
Na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu, u okviru sveučilišne dodiplomske nastave održavao je vježbe i predavanja iz kolegija Tehnologija II – dio zavarivanje, Zavarivanje I i Zavarivanje II. Sudjeluje u izvođenju dijela nastave iz kolegija: Kontrola kvalitete, Osiguranje kvalitete, Tehnologičnost proizvoda i Projektiranje tehnologija. Koordinator je i voditelj stručne prakse na stručnom studiju strojarstva (VI/1 nastavni stupanj) na dodiplomskom studiju. Sudjelovao je u vođenju brojnih seminarskih radova, diplomskih praktikuma i diplomskih radova studenata na usmjerenju proizvodnog strojarstva.
Na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu i Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci,a sudjeluje i u izvođenju poslijediplomske nastave.
Sudjelovao je u interdisciplinarnoj grupi stručnjaka koji su razvili prvi domaći “On-line” monitor za praćenje, registraciju i obradu glavnih parametara zavarivanja.
Aktivan je član Društva za zavarivanje Hrvatske i Društva za zavarivanje – Slavonski Brod.

Više puta u stručne svrhe ispred tvornice “Đuro Đaković” i SF Slav. Brod boravio u inozemstvu (Njemačka, Austrija, Slovačka, SAD, Italija).

Aktivno se služi engleskim i njemačkim jezikom. Oženjen je i otac je troje djece

dipl. ing. Božo Despotović, IWI/IWE

dipl. ing. Božo Despotović, IWI/IWE

BOŽO DESPOTOVIĆ rođen je 1952. god. u Klokočeviku. Srednju tehničku školu završio u Slav. Brodu, a strojarstvo je studirao u Slav Brodu i Zagrebu.
Diplomirao je na katedri za zavarene konstrukcije 1978. god kod prof. D. Kunstelja na temu “Tehnologičnost u izradi posuda za postrojenje DINA – KRK”.
Po diplomiranju zasniva radni odnos u Đuri Đakoviću, tvornica “Remont i rekonstrukcije” na mjestu tehnologa zavarivanja, a od 1980. god nastavlja s radom u firmi „ ĐĐ – Institut za istraživanje i razvoj „ na razvojnim zadacima za potrebe proizvodnih tvornica ĐĐ.
Od 1982. djeluje i kao asistent kod prof. Z. Lukačevića za predmet „Zavarivanje“ na Strojarskom fakultetu u Slav. Brodu. Od 1985. registrirani je istraživač pri MZ RH na području projektiranja tehnologije zavarivanja a danas je u statusu Stručni suradnik na SF-u Slav. Brod (u sklopu sveučilišta J. J. Štrosmajer iz Osijeka).
1994. god. zapošljava se u ĐĐ, Tvornici energetskih postrojenja jednoj od prvih tvornica koja je kupljena od stranih investitora, najprije AE&E Graz potom Deutche Babcock GmbH , a danas je u sklopu A-Tech iz Beča, te se  naziva ĐĐ TERMOENERGETSKA POSTROJENJA.

Cjeli radni vijek bio je vezan uz zavarivanje, bilo da se radi o edukaciji zavarivača, edukaciji studenata ili projektiranju zavarenih proizvoda.
Bio je voditelj škole zavarivanja , mentor je mnogim studentima pri izradi seminarskih i diplomskih radova i učesnik je većine stručnih skupova iz područja zavarivanja.

Predavač je na stručnim skupovima i seminarima koje po programima EWF provodi HDTZ , Zagreb.

U domaćim i inozemnim časopisima kao i na stručnim savjetovanjima, zajedno sa radnim kolegama i suradnicima, objavio je preko 40 znanstveno-stručnih radova.

Danas je , na nivou A-Tech-a , Beč, čiji su članovi AE&E i ĐĐ TEP, voditelj istraživačko – razvojnog zadatka naziva “Razvoj i primjena novih kotlovskih čelika”. Dosadašnja iskustva u obradi kotlovskih čelika kao i rezultati ovog istraživačko razvojnog zadatka  učvrstiti će  ĐĐ TEP na mjesto vodećeg proizvođača kotlovskih postrojenja .

Područje stručnog rada bilo mu je vezano uglavnom uz proizvode tvornice Đuro Đaković od reparatura kućišta rotacione peći za mlin cementa, propisivanja tehnologije mosne dizalice nosivosti  150 tona, izrade i ispitivanja kuglastih spremnika i vagon-cisterni od finozrnatih VČ čelika, izrada serije PQR-ova za postrojenja TUG Kutina, ispitivanje zavarljivosti čelika NIOMOL i NIOVAL,  propisivanje tehnologije zavarivanja pancirnih čelika, zavarljivost čelika otpornih na puzanje, projektiranje kotlovskih postrojenja. itd.

Završio je specijalizaciju za inženjera zavarivanja prema bivšem standardu, 1998. je završio edukaciju za nivo EWE/IWE  a  2008. završio je edukaciju za nivo IWI.

Od strane TUV Academy, Munchen obučen je za  auditora u sklopu serije normi ISO 9000 za nivo QMA, QMB i QMF te auditora za primjenu propisa o Tlačnoj opremi – PED-a.

Član je HDTZ-a  Zagreb  od 1979 god gdje je bio i član Upravnog odbora u dva mandata.
Član je Uređivačkog odbora časpisa „ Zavarivanje“ .
S aktivnošću u  DTZ-a Slav. Brod započeo je praktički s početkom rada u ĐĐ . Bio je predsjednik DTZ-a u tri mandata, zamjenik predsjednika u dva mandata a na istoj funkciji je i danas.
Član je Organizacijskog odbora tradicionalnog  savjetovanja u Slav. Brodu u četiti mandata a dva puta je i predsjednik Organizacijskog odbora.

Strani jezici u komunikaciji su mu ruski i engleski, a služi se i njemačkim.

Nosilac je Zlatne medalje Tehničke kulture RH, Plakete HDTZ-a te drugih  priznanja, uglavnom vezanih za zavarivanje.

Oženjen je, ima dvije kćerke, živi u Slav. Brodu.

dipl. ing. Josip Pavić, IWE

dipl. ing. Josip Pavić, IWE

JOSIP PAVIĆ je rođen 08.09.1969. u Slavonskom Brodu, gdje i danas živi.
Nakon završene srednje tehničke škole za zvanje elektrotehničar, upisuje se na Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, gdje i diplomira 1994. godine na katedri za zavarivanje kod profesora dr. Zvonimira Lukačevića.
Kao stipendist tvrtke, 1995. zasniva radni odnos u Đuro Đaković Kompenzatori d.o.o. gdje radi i danas. U tom periodu pored poslova inženjera za zavarivanje, povremeno je i paralelno radio na poslovima izrade i konstrukcije alata i strojeva (2 godine), rukovoditelja održavanja (3 godine) i rukovoditelja proizvodnje (3 godine). 
U organizaciji ĐĐ Holdinga 1996/97. godine završio je Poslovnu školu za menadžere.
Godine 1999. stječe certifikat europskog inženjera zavarivanja – EWE.
Od 2008. godine obnaša funkciju Direktora proizvodnje U ĐĐ Kompenzatori d.o.o. koja objedinjuje odjele proizvodnje, zavarivanja, održavanja i planiranja,
Aktivnosti na ovom poslu su usmjerene na podizanje kvalitete i količine naših proizvoda kroz primjenu novih tehnologija, nabavu nove opreme, smanjenu troškova u pristup kroz preventivno održavanje, te razvoju informatičkog sustava evidencije i planiranja.
Od početka svog radnog staža stalno radi na poslovima zavarivanja, te je aktivan član u Hrvatskom društvu za tehniku zavarivanja (HDTZ) kroz objavljivanje radova u  časopisu Zavarivanje, te uključivanje u programe edukacije osoblja za zavarivanje. Također sudjeluje u radu Društva za tehniku zavarivanja Slavonski Brod čiji je bio predsjednik u jednom mandatu.
Oženjen je i otac je dvoje djece.

dr. sc. Dejan Marić

dr. sc. Dejan Marić

Rođen 08.09.1988. god. u Slavonskom Brodu. Srednju Tehničku školu u Slavonskom Brodu, smjer elektrotehničar, upisao je 2003. godine i završio 2007. godine. 

Iste godine po završetku srednje škole upisuje Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu gdje u ožujku 2011. završava preddiplomski studij obranom završnog rada pod nazivom: „ Smanjenje zaostalih napetosti kod zavarivanja metodom vibriranja“, mentor Doc.dr.sc. Marko Dunđer.

Te iste godine upisao diplomski studij na Strojarskom fakultet u Slavonskom Brodu. Od 20.02.2012. do 13.07.2012. sudjelovao na studijskom boravku u okviru Erasmus programa međunarodne mobilnosti za studente na Strojarskom fakultetu u Mariboru (Univerza v Mariboru, Fakulteta za strojništvo, Maribor, Slovenija).

Po završetku studijskog boravka u okviru Erasmus programa 18.09.2012 završava diplomski studij obranom diplomskog rada pod nazivom: „Smanjenje zaostalih naprezanja i deformacija u zavarenim konstrukcijama“ mentor prof.dr.sc. Ivan Samardžić, EWE. 

Po završetku diplomskog studija od 07.01.2013. zaposlen u tvrtki Đuro Đaković Kompenzatori d.o.o. kao projektant konstruktor u odjelu pripreme proizvodnje.

Od 11.02.2014 zaposlen na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu kao asistent za znanstveno područje Tehničkih znanosti, znanstveno polje strojarstvo, znanstvenu granu proizvodno strojarstvo.


Skip to content